Zwierzęta futerkoweŻywienie zwierząt

Żywienie królików

Co zrobić, aby króliki cieszyły się dobrym zdrowiem? Tak jak u wszystkich zwierząt i ludzi, tu też panuje zasada: jesteś tym, co jesz. Jak na roślinożerców przystało, królik ma długi przewód pokarmowy, który umożliwia dobre wykorzystanie pasz z dużą zawartością włókna. Łatwo zapamiętać, że dorosły królik rasy średniej ważący 4–4,5 kg posiada przewód pokarmowy o długości 4,5–5 m. Królik ma 28 zębów, w tym siekacze rosnące przez całe życie, które powinny być ścierane podczas gryzienia twardych pokarmów.

O czym warto wiedzieć na temat żywienia królików?

– Królik powinien mieć stały dostęp do paszy, ponieważ silnie kwaśny odczyn soków trawiennych (u dorosłego królika pH 1–2) może uszkodzić ścianki żołądka.

– Dłuższy brak dostępu do paszy prowadzi do zalegania pokarmu w jelitach, co może powodować zaburzenia trawienne.

– Króliki wydalają dwa rodzaje kału: kał twardy oraz tzw. nocny – bardziej miękki, otoczony śluzem, który jest zjadany w celu ponownego strawienia i wykorzystania substancji odżywczych. Nie należy zwierzęcia powstrzymywać przed tym zachowaniem, ponieważ może to spowodować braki niedoborowe.

– Niektóre pasze należy stosować w ograniczonych ilościach, ze względu na zawartość związków antyżywieniowych .

– Zielonki nie mogą być mokre, zaparzone, skiśnięte (wszystkie trzeba przesuszyć przed podaniem), ani zanieczyszczone (np. ziemią).

– Dzienna dawka siana powinna wynosić 80–100 g/szt.

– Kiszonki (z kukurydzy, traw, liści marchwi, buraków cukrowych) podaje się w niewielkich ilościach: do 200 g/szt. dziennie dla dorosłych osobników. Jak każdą paszę, kiszonkę trzeba wprowadzać do diety stopniowo. Nie zaleca się podawania kiszonki królikom do trzeciego miesiąca życia. Należy pamiętać, że kwaśny odczyn kiszonki zwiększa zapotrzebowanie zwierzęcia na związki mineralne, szczególnie fosfor i wapń.

– Przy zakupie pasz granulowanych warto zwrócić uwagę, by zawierały jak najmniej pyłu, gdyż podrażnia on śluzówkę nosa królików.

– Rozrzucanie i przegrzebywanie paszy może świadczyć o nieodpowiednim składzie mieszanki. Nie należy pozostawiać wilgotnej karmy zbyt długo w klatce.

– Z żywieniem związana jest profilaktyka zdrowotna. Trzeba regularnie dezynfekować klatki, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów.

Przede wszystkim należy króliki obserwować i reagować na jakiekolwiek zmiany w ich zachowaniu, by cieszyły się dobrym zdrowiem, a ich chów opłacał się i dawał satysfakcję.

Anna Mońko
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Fot. Internet

Skip to content