Grupy producentów

Zasady funkcjonowania grup producentów rolnych utworzonych w ramach Działania 9. Tworzenie grup producentów i organizacji producentów PROW 2014-2020

      31 grudnia 2022r. był ostatnim dniem, w którym można było otrzymać uznanie za grupę producentów rolnych (GPR) w ramach działania 9 PROW 2014-2020 „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Polski na lata 2014–2020. Grupy producentów rolnych uznane do tego dnia zobowiązane są do funkcjonowania  zgodnie z przepisami zawartymi w działaniu 9 i od momentu uznania przez pięć lat działania grypy mogą korzystać z  pomocy finansowej przewidzianej dla GPR.

      Uznana do 31 grudnia 2022r.  grupa producentów rolnych ma obowiązek prowadzić działalność gospodarczą jako przedsiębiorca posiadający osobowość prawną, pod warunkiem, że:

1) jest utworzona przez producentów jednego produktu rolnego lub grupy produktów  zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych, w celu

– dostosowania produktów rolnych i procesu produkcyjnego do wymogów rynkowych,
– wspólnego wprowadzania towarów do obrotu, w tym przygotowania do sprzedaży, centralizacji sprzedaży i dostawy do odbiorców hurtowych,
– ustanowienia wspólnych zasad dotyczących informacji o produkcji ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów i dostępności produktów rolnych,
– rozwijania umiejętności biznesowych, marketingowych oraz organizowanie i ułatwianie procesów wprowadzania innowacji,
– ochrony środowiska naturalnego;

2) działa na podstawie aktu założycielskiego (statut spółdzielni lub umowa spółki) sporządzonego zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw;

3) żaden z członków, udziałowców lub akcjonariuszy (członków grupy) nie ma więcej niż 20% głosów na walnym zgromadzeniu, zgromadzeniu wspólników lub walnym zebraniu członków, także pośrednio:

a) przez dysponowanie bezpośrednio lub pośrednio większością głosów:

– na walnym zgromadzeniu, zgromadzeniu wspólników albo walnym zebraniu członków, także jako zastawnik albo użytkownik, bądź w zarządzie innej osoby prawnej będącej członkiem grupy, także na podstawie porozumień z innymi osobami, lub

– w spółce osobowej będącej członkiem grupy, także na podstawie porozumień z innymi osobami,

b) gdy członkowie zarządu osoby prawnej będącej członkiem grupy stanowią więcej niż połowę członków zarządu innej osoby prawnej będącej członkiem grupy;

4) coroczne przychody ze sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji rolnej członków grupy stanowią więcej niż połowę przychodów grupy ze sprzedaży produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona;

5) realizuje określone obowiązujące członków grupy zasady produkcji, w tym dotyczące jakości i ilości produktów lub grup produktów oraz sposoby przygotowania produktów do sprzedaży;

6) każdy z członków grupy w każdym roku działalności grupy produkuje oraz sprzedaje do grupy co najmniej 70% wyprodukowanych przez siebie produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona;

7) min. 90% członków GPR w każdym roku działania grupy produkuje i wprowadza do GPR produkt, dla którego grupa wnioskowała o uznanie;

8) każdy z członków grupy przynależy tylko do jednej grupy w zakresie danego produktu lub grupy produktów, dla których grupa wnioskowała o uznanie;

9) realizuje zatwierdzony przez organ nadzoru plan biznesowy sporządzony zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać plan biznesowy grupy producentów rolnych.

Wsparcie finansowe dla grup producentów rolnych

Wsparcie realizowane jest w ramach działania 9. „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Polski na lata 2014–2020.

Beneficjenci pomocy:

Z pomocy może korzystać grupa producentów rolnych, w skład której wchodzą wyłącznie osoby fizyczne, uznana w okresie 1 stycznia 2014 r. – 31 grudnia 2022 r. na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, z wyłączeniem grupy utworzonej ze względu na grupę produktów: drób żywy.

Zasady wsparcia

Zasady wsparcia regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2016 r., poz. 1284) z późniejszymi zmianami.                                                

1. Dyrektor oddziału regionalnego ARiMR przyznaje płatność w drodze decyzji administracyjnej na wniosek o płatność.

2. Wniosek o płatność składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę beneficjenta, w terminie 60 dni od dnia zakończenia każdego kolejnego 12 miesięcznego okresu prowadzenia działalności przez grupę producentów rolnych / organizację producentów.

3. Jeżeli wniosek o płatność nie zostanie złożony w terminie, lecz zostanie złożony przed upływem 3 miesięcy od dnia upływu tego terminu, pomoc jest wypłacana w wysokości pomniejszonej o 0,1% za każdy dzień opóźnienia.

4. Decyzja administracyjna o wypłacie pomocy jest wydawana w terminie 90 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o płatność.

5. Wypłata pomocy za dany okres następuje w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja przyznająca płatność stała się ostateczna.

6. Jeżeli beneficjent nie złoży wniosku o płatność za dany okres prowadzenia działalności, nie może ubiegać się o płatność za ten sam okres w kolejnych latach.

Rodzaj wsparcia

1. Pomoc jest wypłacana w formie rocznych płatności i obejmuje okresy kolejnych 12 miesięcy prowadzenia działalności przez grupę, licząc od dnia następującego po dniu wydania przez OR ARiMR decyzji o uznaniu GPR.
2. Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy producentów rolnych/ organizacji producentów ze sprzedaży produktów lub grup produktów, wytworzonych w gospodarstwach rolnych jej członków oraz ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wyprodukowanych przez jego członków i sprzedanych kupującym niebędącym:

– członkami beneficjenta,

– współmałżonkiem członka beneficjenta,

– podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z członkiem beneficjenta lub jego współmałżonkiem.

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy/organizacji od dnia uznania.

3. Pomoc na działalność ze środków Unii Europejskiej po dniu 1 maja 2004 r. należy rozumieć jako środki wsparcia otrzymane przez grupę/organizację producentów w celu utworzenia i przeznaczenie ich na działalność administracyjną lub inwestycyjną.

Wysokość pomocy wynosi odpowiednio:

– po pierwszym roku prowadzenia działalności – 10%,
– po drugim roku prowadzenia działalności – 9%,
– po trzecim roku prowadzenia działalności – 8%,
– po czwartym roku prowadzenia działalności – 7%,
– po piątym roku prowadzenia działalności – 6%.           

4. Ostatnia, piąta płatność jest możliwa do realizacji wyłącznie po potwierdzeniu przez Agencję Restrukturyzacji osiągnięcia celów określonych w planie biznesowym przez zrealizowanie wszystkich działań i inwestycji zatwierdzonych w planie biznesowym w ujęciu rzeczowo-rodzajowym, przyczyniających się do osiągnięcia celów określonych w ustawie o grupach producentów rolnych i zatwierdzonych w planie biznesowym, na podstawie złożonego przez beneficjenta sprawozdania za cały okres realizacji planu biznesowego oraz kontroli na miejscu. W przypadku nieosiągnięcia tych celów, odmawia się wypłaty pomocy za piąty rok prowadzenia działalności.

5. Maksymalnie wysokość pomocy nie może przekroczyć równowartości 100 000 euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy.

Ważne: Przy naliczaniu pomocy finansowej dla GPR utworzonych dla grupy produktów „Ziarno zbóż lub nasiona roślin oleistych lub bobowatych ” wlicza się również nasiona roślin bobowatych.

 Tomasz Bieliński, KPODR

Przejdź do treści