Inne zwierzęta

KONIE W GOSPODARSTWACH ROLNYCH – SZANSA NA DODATKOWY DOCHÓD

W dniu 13.01.2017 r. w Minikowie odbyła się konferencja pt. „Konie w gospodarstwach rolnych-szansa na dodatkowy dochód”.Miała ona na celu zaprezentowanie różnorodnych form pracy z końmi, dzięki którym rolnicy i hodowcy mogliby osiągnąć dodatkowy dochód w gospodarstwie.

Spotkanie otworzył Roman Sass, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który krótko przedstawił zmieniającą się rolę konia w gospodarstwie. Od nieodzownego „narzędzia” pracy i jedynego środka transportu, po zwierzę typowo towarzyszące mające na celu zapewnienie rozrywki.

Pierwszym wykładowcą była Magdalena Drewka z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, która omówiła zasady założenia i funkcjonowania szkółki jeździeckiej. Szkółki oraz kluby jeździeckie rejestruje się jako działalność gospodarcza. Prelegentka wymieniła zasady BHP, które odnoszą się do postępowania z koniem, ze szczególnym uwzględnieniem obecności dzieci w stajni. Według dr Drewki, dobór koni do rekreacji powinien ściśle wynikać z założeń stajni i być dostosowany do umiejętności jeźdźców.

Kolejnych dwóch wykładowców, Józef Szews z Klubu Jeździeckiego Deresz i Marek Holak ze Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski (PKK), zaprezentowało uczestnikom spotkania możliwości wykorzystania koni w różnego rodzaju pokazach jeździeckich i zaprzęgowych oraz w odtwarzaniu scen rekonstrukcyjnych.

Zainteresowanie słuchaczy wzbudził Jakub Ciemnoczołowski, który omówił praktyczne i naturalne metody pracy z końmi, na podstawie sześciu zasad: unikania konfrontacji, planowania, cierpliwości, wytrwałości, konsekwencji, rozwiązywania problemów i przechodzenia nad nimi do porządku dziennego. Prelegent zaprezentował, również sprzęt wykorzystywany podczas treningu, flagę oraz halter (kantar sznurkowy).

O swoim holistycznym podejściu do rozwoju osobistego człowieka przy udziale koni mówiła Anna Rywak – trener medytacji konnej metodą HEQ-(Zaklinanie Koni i Życia).

Z kolei Ewa Ziętak – Prezes Bydgoskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego „Myślęcinek”, omówiła preferowane rasy koni nadające się do zajęć hipoterapeutycznych. Spokój odpowiednie przeszkolenie koni, brak reakcji na nadmierny ruch (rzucanie się, krzyki), oraz odpowiednio przeszkolona kadra sprawiają, że hipoterapia staje się coraz częściej stosowaną formą rehabilitacji, a konia wykorzystuje się jako współterapeutę. Jest to metoda, która stanowi doskonałe uzupełnienie standardowych metod rehabilitacji. Różnorodność oddziaływań konia podczas hipoterapii pozwala równocześnie usprawniać pacjenta ruchowo, intelektualnie i korzystnie wpływać na jego kondycję psychiczną.

W ostatnim czasie popularna stała się również rehabilitacja koni. Na temat zoofizjoterapii wypowiadała się w kolejnym wystąpieniu Katarzyna Kurczowa z Koła Naukowego Levada, działającego przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Również na temat zdrowia koni mówił się Andrzej Skrzeszewski, właściciel firmy Equi Straw, który poprowadził wykład pt. „Pellet z  pszenicy jako innowacyjne rozwiązanie wykorzystywane  do ścielenia w boksach”. Zaproponował on wykorzystanie pelletu jako alternatywy dla powszechnie stosowanej ściółki, którą najczęściej są słoma lub trociny. Omawiany produkt jest w 100% ekologiczny, wolny od grzybów, szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. Wyrób ten, nie tylko chłonie wilgoć i niweluje nieprzyjemny zapach amoniaku, ale również działa prozdrowotnie na kopyta i zmniejsza zachorowalność na choroby układu oddechowego koni. Kontynuując tematykę, Berenika Chybicka przedstawicielka firmy MediQual omówiła ofertę swojej firmy.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła wysoka frekwencja rolników, hodowców koni, studentów oraz uczniów szkół rolniczych. 

Więcej na temat konferencji można będzie przeczytać w miesięczniku „Wieś Kujawsko-Pomorska”.

Marzena Nowacka, st. sp. ds. trzody chlewnej i koni
KPODR Minikowo

Skip to content