Aktualności

Innowacje w technologii rolniczej

W dniach 21 i 22 września w Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu odbyło się szkolenie nt. „Wykorzystanie innowacyjnych technologii w rolnictwie precyzyjnym”. Szkolenie realizowane było w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016–2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

W szkoleniu wzięło udział 46 osób – doradców rolniczych, specjalistów Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych, Spółdzielni Producentów Rolnych, Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, przedstawicieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz rolników zaciekawionych rolnictwem precyzyjnym.

Pierwszego dnia wykłady prowadzili pracownicy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz firmy Agrotechnology ze Szczecina. Uczestnicy dowiedzieli się jak precyzyjnie za pomocą nawigacji satelitarnej GPS pobierać próby gleby do badań laboratoryjnych, sterować siewnikami wysiewającymi nasiona i nawozy oraz kierować opryskiwaczem w celu przeprowadzenia precyzyjnego zabiegu chemizacyjnego.

W kolejnym dniu szkolenia odbyły się warsztaty terenowe w Bednarach na targach Agro Show. Specjaliści z firmy KUHN John Deere i RAUCH pokazali w jaki sposób korzysta się z urządzeń w rolnictwie precyzyjnym. W pokazach uczestniczyły maszyny wyposażone w kompletne nowoczesne urządzenia wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym – ciągniki John Deere (JD6215R) + siewnik KUHN ESPRO600R, (JD 6175M)+opryskiwacz JD952. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość wraz z instruktorem przeprowadzić siew i oprysk z użyciem nawigacji satelitarnej na zmapowanym polu. Na stoiskach John Deere i KUHUN przedstawiono potencjał wykorzystania urządzeń sterujących w pozostałych maszynach rolniczych. Przedstawiciele firmy John Deere zaprezentowali stymulatory pracy kombajnów, tworzenie map plonów i inne rozwiązania stosowane w rolnictwie precyzyjnym. Na stoisku Firmy Agrotechnology uczestnicy poznali praktyczne wykorzystanie statków powietrznych (dronów) w rolnictwie precyzyjnym oraz urządzenia do tworzenia map zmienności zasobności pola.

Tekst i fot. Agnieszka Szczepańska

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Skip to content