AktualnościMechanizacja rolnictwa

Niesamowite maszyny rolnicze

Prowadzenie gospodarstwa rolnego może być bardzo dobry sposobem na dochodowy biznes. Podstawą jest jednak to, aby były nowoczesne i tak przemyślane, aby odpowiednio mogły się wpisać w obecnie panujące standardy. Na sukces gospodarstwa wpływ ma wiele czynników, począwszy od posiadania dużych terenów ziemi uprawnej, przez obecność najwyższej jakości maszyn, wykorzystywanie dotacji na rozbudowę, aż po zastosowanie odpowiednich technik rolnych, dzięki którym można uzyskać zamierzone efekty.

Robiąc krok naprzód człowiek zapomniał o wypełnianiu wielu obowiązków własnymi rękoma ustępując miejsca maszynom i robotom, które wykonują za niego trudną i brudną pracę. Ale gdzie, jeśli nie w dziedzinie rolnictwa, która wymaga uprawy kilometrów ziemi i zbioru wielu ton plonów, potrzebna nam pomoc.

Wysiew wysokiej jakości nasion jest gwarancją dobrych zbiorów lub przynajmniej jednym z głównych czynników wpływających na jakość siewu. Istnieje wiele maszyn do automatycznego siewu, ale rewolucyjny i jedyny w swoim rodzaju siewnik Maestro marki Horsch zaskoczy każdego precyzyjnym dozowaniem i oddzielaniem nasion. A to wszystko dzięki innowacyjnemu systemowi dozowania próżniowego i kontrolerowi układania ziarna. Ważną rolę w równomiernym rozmieszczeniu odgrywa mechanizm, który z ruchu obrotowego bezpośrednio wyrzuca nasiona na taśmę siewu. Szeroki zakres dostępnych ustawień pozwala zoptymalizować wydajność maszyny odpowiedniej do siewu soi, buraka cukrowego, kukurydzy, słonecznika i wielu innych.

CLAAS i Horsch wspólnie ustanowili rekord świata w precyzyjnym siewie kukurydzy. W ciągu 24 godzin za pomocą XERION 5000 i jednoziarnistego siewnika Maestro 24.70 SW jednocześnie uprawiano i nawożono łącznie 448,29 ha. Celem połączonej oferty było zasianie 24 rzędów kukurydzy przy dużej prędkości wynoszącej średnio 14,7 km/h i bardzo dobrym współczynniku zmienności.

Źródło: https://www.horsch.com/pl/produkty/siewniki/siewniki-do-siewu-punktowego/maestro-sw

Warto wspomnieć też o najbardziej niesamowitych maszynach rolniczych, są nimi bowiem kombajny i pługi o rozpiętości kilkudziesięciu metrów. W Księdze Rekordów Guinness’a z tytułem mistrza świata znalazł się kombajn New Holland CR 10.90 pod względem szybkości zbiorów pszenicy w ciągu 8 godzin. Jest to kombajn jeden z największych na świecie o mocy wynoszącej 653 konie mechaniczne. Posiada on szerokość hederu roboczego od 6,1 do 13,7 metra i wielkość wirnika wynoszącą 22 cale. Pozostaje wiodącym reprezentantem kombajnów klasy 10. Wśród tego typu urządzeń New Holland wyróżnia się mocą i objętością przetwarzanego ziarna, która umożliwia zebranie 797 656 ton pszenicy w rekordowym czasie 8 godzin. A to niewątpliwie pozwala na osiągnięcie nowego poziomu w rolnictwie znacznie przyspieszając i upraszczając proces uprawy i zbiorów.

Kolejnym ciekawym sprzętem rolniczym jest KUHN VB 3100 do produkcji siana. Proces ten wymaga spełnienia szeregu zasad dotyczących suchości, jakości siana i technologii produkcji beli. W tym przypadku prędkość i wydajność maszyny do produkcji prasowanego siana nie schodzi na drugi plan. Prasa rolująca wysokiego zgniotu Kuhn to nowoczesny sposób formowania beli siana. Innowacyjna technologia łącząca wkrętaki boczne i środkowy rotor zapewnia wysoką jakość prasy i długi czas przechowywania. Zintegrowany mechanizm owijania eliminuje potrzebę zakupu dodatkowego sprzętu i zabezpiecza bele siatkowymi lub sznurowanymi opakowaniami. Maszyna jest również wyposażona w funkcję optymalizacji wielkości beli oraz funkcję regulacji noży, która pozwala określić rozmiar ciętego surowca. Wysoka funkcjonalność i łatwość obsługi czynią KUHN niezastąpionym pomocnikiem na roli.

Wykorzystanie potencjału nowoczesnych maszyn rolniczych pozwala na zwiększenie plonu roślin uprawnych. W warunkach nowoczesnej ekologii i odporności szkodników na choroby praktycznie niemożliwe jest uzyskanie dobrych zbiorów bez zastosowania środków chemicznych do ochrony roślin. Wysoce wydajny, samojezdny opryskiwacz Case IH Patriot 3330 pomoże utrzymać dobrą jakość roślin. Ogromne pokrycie powierzchni i możliwość adaptacji do trudnych warunków terenowych sprawia, że maszyna jest uniwersalna i praktyczna, pomimo szerokiej konstrukcji. Opryskiwacz jest niezwykle stabilny bez dodatkowego zagęszczania gleby, a to dzięki innowacyjnemu systemowi rozmieszczenia zbiorników z cieczą o wydajności aż 3 785 litrów i 36-metrowemu wysięgnikowi. Rozpylenie cieczy roboczej nie odbywa się ciągłym strumieniem, lecz mikroporcjami i właśnie to wyróżnia ten system spośród innych sprzętów tego typu. Jednocześnie ciśnienie cieczy jest stale utrzymywane na danym poziomie, dlatego też kropelki cieczy roboczej mają zawsze tę samą wielkość i właściwości.

Nowoczesne sprzęty rolnicze to już normalna rzecz dla większości gospodarstw rolnych. Maszyny rozwijają się z dużą prędkością, a ich premiery są wyczekiwane prawie tak samo, jak nowości na corocznym święcie motoryzacji w salonie samochodowym w Genewie. W tym obszarze ważna jest funkcjonalność, ale technologia i design również grają swoją rolę. Rolnictwo przechodzi renesans.

Źródło: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/
Źródło: https://www.kuhn.com.pl/
Mirosława Wajnert
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Skip to content