Jak wygląda obecna sytuacja związana z wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) u drobiu ?

Ostatni komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący wystąpienia 32 przypadku ogniska HPAI u drobiu w 2020 pojawił się 01.04.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 938 indyków rzeźnych w wieku 15 tygodni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Muszkowo, w gminie Krzeszyce, w powiecie sulęcińskim, w województwie lubuskim. Jest to ognisko wtórne do ogniska 2020/31, zlokalizowanego w tej samej miejscowości.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Od tego czasu, po ustąpieniu kolejnych ognisk państwa takie jak Kuwejt, Singapur, Republika Armenii, Hongkong zniosły część albo całkowite restrykcje dot. eksportu drobiu i produktów drobiowych z Polski.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Anna Mońko-Łanucha, KPODR w Minikowie
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/

Skip to content