Wystawa drobnego inwentarza w Przysieku (13.09.2014)

          Już po raz czwarty w Przysieku odbyła się wystawa zwierząt. Hodowcy przekonani o dobrej o organizacji imprezy, w tym zabezpieczeniu sprzyjających warunków dla zwierząt postanowili zaprezentować drób ozdobny, króliki, szynszyle, gołębie, owce i alpaki. Łącznie ok. 350 zwierząt wystawiło 50 hodowców z regionu kujawsko-pomorskiego. Komisja oceny zwierząt pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Adamskiego po dokonaniu oceny pokroju przyznała najlepszym zwierzętom zbliżonym do wzorca czempiony i wiceczempiony.

Hodowcy tych zwierząt zostali uhonorowani pucharami:

Puchar

Imię, nazwisko i miejscowość

za czempiona w kategorii gołębie rasowe - Felegyhazer

Andrzej Kłopot, zam. Bydgoszcz

za wiceczempiona w kategorii gołębie rasowe – Garłacz niemiecki siodłaty

Adam Krawczyk, zam. Skępe

za czempiona w kategorii króliki rasowe – Wiedeński niebiski

Mariusz Chmiel, zam. Wiele

za wiceczempiona w kategorii króliki rasowe - Nowozelandzki biały

Piotr Dydak, zam. Toruń

za czempiona w kategorii drób ozdobny – Araucana

Wojciech Sikora, zam. Bukowiec

za wiceczempiona w kategorii drób ozdobny –Kury Polbar

Leszek Juraszek, zam. Lubicz Dolny

za stawkę szynszyli

Iwona i Piotr Kujawa, zam. Jaksice

za prezentacje owiec

Elżbieta i Czesław Kwiatkowscy, zam. Chrystkowo

Puchary wręczali: dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego dr Roman Sass, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej mgr inż. Ryszard Kierzek i Prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza Marek Poraziński.

Na uwagę zasługuję przyznanie czempiona za królika wiedeńskiego niebieskiego hodowli Mariusza Chmiela z miejscowości Wiele k. Mroczy. Króliki tej rasy charakteryzują się harmonijną budową ciała, maja krótką okrągłą głowę, mięsiste uszy o długości 11,5 – 12,5 cm. Mają gęstą, srebrzystą i jedwabistą okrywę włosową ciemnoniebieską o wyraźnym połysku, na brzuchu i wewnętrznej stronie ud matowe. Specyficznymi cechami rasowymi są: włosy podszyciowe jaśniejsze niż pokrywowe, bez nalotu obcych barw- jednolita na całym ciele, oczy niebieskoszare, pazurki od szarej do czarnej.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających z uwagi na to że ras i odmian zwierząt jest coraz więcej. Prezentowany drób ozdobny, zwierzęta futerkowe jak i chronione rasy zachowawcze chowane są na małych fermach i w gospodarstwach agroturystycznych.

Celem wystawy było pokazanie osiągnięć w hodowli drobnego inwentarza i rozpropagowanie chowu przyzagrodowego.

Wśród zwiedzających coraz to więcej jest potencjalnych hodowców. Mieli więc okazję, aby wziąć adres i zakupić zwierzęta również bezpośrednio z fermy.

 

                                                                                  Janusz Wojciechowski, Anna Mońko KPODR