Wystawa drobnego inwnetarza w Przysieku

09.09.2017 r. w Przysieku podczas Festynu Barwy Lata Dary Jesieni jak co roku odbyła się Wystawa Drobnego Inwentarza. Prezentowane były króliki rasowe takie jak belgijskie olbrzymy szare, białe, niebieskie, srokacze, barany francuskie, nowozelandzkie czerwone, białe oraz popielniańkie - jedyna zachowana rodzima rasa królików w Polsce.

Komisja oceny królików przyznała następujące wyróżnienia: Czempion dla Pana Piotra Dydaka za królika Nowozelandzkiego Białego oraz Wiceczempion dla Pana Wojciecha Jagielskiego za królika Belgijskiego Olbrzyma Białego.

Jeśli chodzi o drób ozdobny mieliśmy okazję zobaczyć wiele ras m.in. kochiny, brakle, czubatki, wyandotte, araukany, minorki, karzełki łapciate, zielononóżki, lakefendery, włoszki, tęczanki, fawerole, leghorny, silki, sebrytki i bardzo rzadką w Polsce rasę – de bresse pochodzącą ze wschodniej Francji. Kury de bresse utrzymywane są na wolnym powietrzu przez co najmniej cztery miesiące i są sprzedawane z głową i charakterystycznymi niebieskimi nogami, które są ich znakiem autentyczności.

Podczas wystawy na uwagę zasłużyły również wyjątkowe czubatki szurpate, których właścicielem jest Pan Bartłomiej Kaszyński i to właśnie one dostały tytuł wiceczempiona Wystawy Drobnego Inwentarza w kategorii drób ozdobny a kury – wyandotte Pana Krzysztofa Juraka zdobyły tytuł Czempiona, dzięki swojej budowie i pięknemu łuskowatemu upierzeniu. Ptaki w jednym i drugim przypadku są efektem pracy hodowlanej właścicieli. Nie można zapomnieć o hodowcach gołębi rasowych.

Prezentowane były kariery, garłacze, koroniarze barnoogoniaste, gile miedziane, srebrniaki polskie, sokoły gdańskie i felegyhazery. Trzech hodowców gołębi dostało dyplomy pamiątkowe: Pan Mieczysław Branicki – Prezes Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych w Toruniu, Pan Jerzy Krystosiak i Pan Jan Żółtowski. Godnie reprezentowali środowisko gołębiarzy przywożąc ze sobą wiele pięknych i różnorodnych gołębi. Tradycyjnie wszyscy hodowcy otrzymali dyplomy za prezentację zwierząt na scenie głównej.

Wręczone zostały również podziękowania dla instytucji, które współpracują z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego od lat a mianowicie – Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Bydgoszczy, Zakładu Hodowli Owiec, Kóz i Zwierząt Futerkowych - UTP w Bydgoszczy oraz dla Pani profesor Doroty Kowalskiej i Pana profesora Pawła Bielańskiego z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach koło Krakowa.

W czasie wystawy odbyło się również szkolenie pt. Nowoczesne rozwiązania w hodowli królików. Prelegentami byli: dr inż. Natasza Święcicka z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, dr hab. Dorota  Kowalska prof. IZ PIB i prof. dr hab. Paweł Bielański IZ PIB Balice koło Krakowa. Tematy poruszane podczas szkolenia dotyczyły tendencji w hodowli królików rasowych, zastosowania pasz rzepakowych w żywieniu królików i obowiązujących przepisów utrzymania królików na tle planowanych zmian Unii Europejskiej. Szkolenie odbyło się przy terenach wystawowych w namiocie KPODR.  

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na najbliższą wystawę drobnego inwentarza, która odbędzie się w maju 2018 roku w Minikowie.

tekst i foto: Anna Mońko, ost. foto Marek Rząsa

KPODR Minikowo