Zapraszamy serdecznie na Pokaz Alpak , który odbędzie się 13-14 maja 2017 r. w Minikowie, podczas Targów Turystyczno-Ogrodniczych LATO NA WSI Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów.

Alpaka to roślinożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych, często mylony z lamą. Alpaki w Polsce cieszą się coraz większą popularnością.

Ciekawostką jest, że farmerzy w Wielkiej Brytanii wykorzystują alpaki do ochrony owiec przed drapieżnikami. Z wełny alpak wykonuje się kołdry, swetry, czapki i inne akcesoria, które chronią przez zimnem. Dodatkowo popularne jest wykorzystywanie alpak jako zwierzęta towarzyszące i do prac z dziećmi niepełnosprawnymi w tzw. alpakoterapii. Pokaz w Minikowie będzie doskonałą okazją do poznania tych pięknych zwierząt oraz do poznania hodowców.

W sobotę 13 maja o godz. 10:00 odbędzie się konferencja nt. hodowli alpak i ich wykorzystania w gospodarstwach, będzie to pierwsze tego typu spotkanie w Minikowie. Zapraszamy wszystkich sympatyków alpak, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, hodowców oraz potencjalnych hodowców, chcących rozpocząć swoją przygodę z tymi przyjaznymi i ciekawymi zwierzętami.

Miejsce konferencji - sala konferencyjna (hotel w Minikowie, budynek C). Zapisy na konferencję prowadzi: Anna Mońko tel.: 52 386 72 19 / 695 423 700, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – wstęp jest bezpłatny i ilość miejsc ograniczona.

Hodowcy prezentujący zwierzęta są członkami Polskiego Związku Hodowców Alpak, który działa od 2012 r.

Celem Polskiego Związku Hodowców Alpak jest:

  1. Podnoszenie świadomości w zakresie chowu i hodowli alpak
  2. Realizacja badań w zakresie chowu i hodowli alpak w celu poprawy jakości pogłowia w Polsce
  3. Wspieranie promocji włókna, możliwości przetwórstwa, sprzedaży surowca oraz gotowych wyrobów
  4. Reprezentowanie interesów hodowców w Polsce oraz poza granicami kraju.

Więcej informacji nt. Związku znajdziecie Państwo na stronie http://pzha.pl


fot. Adam Urbankowski, wiceprezes PZHA