We wtorek 1 kwietnia 2014r. w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu AgroLiga 2013. Głównym celem konkursu, który organizowany jest od 21 lat, jest wyłonienie i promocja najlepszych polskich rolników oraz agrofirm działających na rynku regionalnym. Konkurs AgroLiga rozgrywany jest w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy. Organizatorami na szczeblu wojewódzkim są wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, zaś na szczeblu krajowym Redakcja Audycji Rolnych I Programu TVP SA oraz Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Patronat Honorowy nad konkursem pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Prezes Agencji Rynku Rolnego oraz Wiceprezes TVP SA.

Tegoroczna uroczystość podzielona była na dwie części. Pierwsza część odbyła się w gmachu ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Laureaci z rąk Sekretarza Stanu Kazimierza Plocke otrzymali imienne listy gratulacyjne Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Dodatkowo część laureatów odznaczona została Honorową Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. W trakcie spotkania przedstawiciele wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego składali oficjalne gratulacje laureatom ze swoich województw. Województwo Kujawsko-Pomorskie reprezentowali Marta Adamowicz i Jerzy Białczyk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. W imieniu dyrektora KPODR Romana Sassa wręczyli oni okolicznościowe listy gratulacyjne dla Wicemistrza Krajowego AgroLigi 2013 – państwa Iwony i Roberta Bonieckich z Małszyce, gm. Ciechocin oraz dla Przedsiębiorstwa Wielobranżowego INTER-VAX Wacław Górny Sp. J. ze Żnina, które otrzymało zaszczytny tytuł Laureata Krajowego AgroLigi 2013.

            Druga część uroczystości miała charakter wyjątkowy, gdyż odbyła się w Sali Kolumnowej Pałacu Namiestnikowskiego. W swoim wystąpieniu Prezydent Bronisław Komorowski powiedział między innymi: „Serdecznie dziękuję za działalność całej AgroLigi, za ten ogromny wkład w proces unowocześnienia myślenia o polskiej wsi i o polskim rolnictwie. Wiem, że to już 21 edycja AgroLigi, wspominam nasze pierwsze spotkanie w Belwederze jako wyjątkowe dla mnie i chcę powiedzieć, że właśnie ze względu na tę 21 edycję Agroliga jest cząstką polskiego doświadczenia i polskiej dumy, także w ramach obchodów dwudziestopięciolecia odzyskania wolności. Wolność to nie same przyjemności, to także obowiązki i wyzwania, to także zdolność zagospodarowywania nowych szans. Reprezentujecie Państwo te część polskiej wsi, polskiego rolnictwa, przemysłu przetwórczego, którą można pokazywać jako cząstkę dorobku wolnej Polski, także polskiej wsi w czasach burzliwych przemian. Za te wszystkie dokonania, za budzenie optymistycznego przekonania, że wiele możemy serdecznie wszystkim dziękuję”.

Po wystąpieniu Prezydenta RP 32 laureatów (rolnicy i agrofirmy) otrzymało od honorowych patronów konkursu AgroLiga 2013 prezesa ARiMR Andrzeja Grossa i prezesa ARR Radosława Szatkowskiego, okolicznościowe dyplomy i puchary.

                                                                                              Marta Adamowicz

                                                                                              KPODR w Minikowie