AktualnościMechanizacja rolnictwaOchrona roślin

Zmiany dotyczące szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz badań okresowych opryskiwaczy

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, iż w dniu 15 marca 2023 r. weszła w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 z dnia 8 lutego 2023 r., która uchyla przepisy w zakresie środków ochrony roślin czasowo zawieszone z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego wywołany SARS-CoV-2.

Wobec powyższego wraca obowiązek:

– posiadania aktualnych szkoleń w zakresie środków ochrony roślin przez osoby stosujące środki ochrony roślin, sprzedające te preparaty, prowadzące doradztwo z zakresu ochrony roślin, a także prowadzące uprawę roślin zgodnie z zasadami integrowanej produkcji roślin;

– posiadania aktualnych badań sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin.

Podmioty prowadzące działalność rolniczą, które w okresie trwania pandemii COVID-19 nie aktualizowały obligatoryjnych szkoleń w zakresie środków ochrony roślin oraz badań sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin są zobowiązane uzupełnić przedmiotowe wymagania w terminie 2 miesięcy od dnia uchylenia przepisów w zakresie środków ochrony roślin czasowo zawieszonych z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego wywołany SARS-CoV-2. Zawiadamiamy zatem, że wznowione wymagania obowiązują od 4 maja 2023 r.

Stosownie do zapisów ustawy o środkach ochrony roślin użytkownik profesjonalny winien posiadać:

1. Aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu: stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin, które ważne są przez okres 5 lat od daty wydania.

2. Aktualne badanie sprawności technicznej opryskiwacza, potwierdzone znakiem kontrolnym i protokołem wydawanym przez jednostkę wpisaną do rejestru działalności regulowanej w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do stosowania środków ochrony roślin. Przedmiotowe badania opryskiwaczy polowych i sadowniczych są ważne przez okres 3 lat. W przypadku sprzętu fabrycznie nowego, faktura zakupu jest potwierdzeniem jego sprawności na okres 5 lat. Ponadto każdego roku użytkownik sprzętu powinien wykonać kalibrację opryskiwacza.

3. Dokumentację zabiegów ochrony roślin. Prowadzenie ewidencji wykonanych zabiegów jest obowiązkowe dla profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Ewidencję zabiegów ochrony roślin można prowadzić w formie elektronicznej bądź papierowej, wykorzystując najlepiej ustalony wzór tabeli, która musi zawierać:

– termin zabiegu,

– nazwę uprawianej na polu rośliny lub produktu roślinnego lub przedmiotu,

– powierzchnię danej uprawy lub obiektów magazynowych,

– powierzchnię, na której wykonywano zabieg przy użyciu środków ochrony roślin,

– nazwę zastosowanego środka ochrony oraz jego dawki (l/ha lub kg/ha),

– przyczynę zastosowania preparatu (nazwy gatunków chwastów, chorób, szkodników),

– uwagi (faza rozwojowa rośliny, warunki pogodowe, osoba wykonująca).

Agnieszka Szczepańska, KPODR
Opracowano na podstawie: 
www.piorin.gov.pl

Skip to content